Kommentare: 432
 • #432

  Ramazan Degirmenci (Mittwoch, 10 April 2024 11:04)

  Sevgili Hemserilerim Doslarim Hepnizin Ramazan Bayramini Gönülden Kutlarken Sizlere Ve Sevdiklerinize Bayramlarin Saglik, Huzur Ve Mutluluk Getirmesini Allahdan Diliyorum.
  Yakinlarini ve Sevdiklerini Kaybeden Doslarima Sabirlar dilerken Vefat eden Tüm Sevdiklerimize Allahdan Rahmet Diliyorum.
  Hayirli Bayramlar
  Saygilar ve Sevgilerle
  Ramazan Degirmenci

 • #431

  Ramazan Degirmenci (Dienstag, 26 März 2024 16:58)

  Sevgili Hemserilerim

  Sayfamiz Bazi sorunlardan Dolayi ulasilamiyordu . Bu sorun Cözülmüs bulunmakta .
  Bu arada Canlarini sevdiklerini Kaybeden Hemserilerime Bassagligi diliyorum, üzüntülerini Kalbimde duydugumu bilmelerini ve baslar sagolsun Allahda Rahmet diliyorum

 • #430

  Gönül köksal (Dienstag, 08 August 2023 12:28)

  Merhaba, ben balıkçı Günay Köksal kızı Gönül Köksal. Kırşehir'de adalet bölümünde okuyorum. Mecburi olarak okul nedeniyle Kırşehir'de kalmak zorundayız. Bu nedenle sizlerden değerli dernek yöneticilerinden burs talep ediyorum. Babam sadece özürlü maaşı 1600₺ alıyor, birde bildiğiniz gibi balıkçı; ancak Kırşehir'de kaldığımız için balıkçılıkta dönem dönem yapabiliyor. Sizlerden burs talep ediyorum. İlginiz ve alakanızdan dolayı teşekkürler.

 • #429

  Gonul koksal (Sonntag, 30 Juli 2023 11:06)

  Merhaba, ben balıkçı Günay Köksal kızı Gönül Köksal.Kırşehir’de adalet bölümünde okuyorum.Mecburi olarak okul nedeniyle Kırşehir’de kalmak zorundayız.Bu nedenle sizlerden değerli dernek yöneticilerinden burs talep ediyorum.Babam sadece özürlü maaşı 1600₺ alıyor,birde bildiğiniz gibi balıkçı; ancak Kırşehir’de kaldığımız için balıkçılıkta dönem dönem yapabiliyor.Sizlerden burs talep ediyorum.İlginiz ve alakanızdan dolayı teşekkürler.

 • #428

  Degirmenci Ramazan (Montag, 19 Juni 2023 16:20)

  Sevgili Doslar Musa Akyüz Oglu Ismail Pesenoglu Almanyanin München Sehrinde Vefat Etmistir Ismail Kardesimize Allahdan Rahmet yakinlarina ve sevenlerine Bassagligi diliyoruz

  Allah Rahmet etsin

 • #427

  Ramazan Degirmenci (Freitag, 21 April 2023 10:44)

  Sevgili Hemserilerim Bu Bayrami Ülkemizin ve bizlerin Yakin Zamanda Yasadigimiz büyük Felaketin Ve Acilarin Gölgesinde Hüzün ve kederle Kutlamaya ve yasamaya Calisiyoruz, Sevdiklerini Kaybetmis ve Onlarsiz bu Bayrami Kutlayan Vatandaslarimizin Acilarini Gönülden paylasiyor ve Gelecek Bayramlarin Sizlere , Sevdiklerinize ve Insanliga Huzur Getirmesini Tanridan Diliyorum
  Mubarek Ramazan Bayramiziz Kutlu olsun
  Saygilar ve Sevgilerle

 • #426

  Degirmenci Ramazan (Dienstag, 04 April 2023 14:09)

  Sevgili Hemserilerim Mehmet Köksal ( Terahim Oglu) Vefat etmistir , Mehmet Abimize Allahtan Rahmet Ailesine ve Sevenlerine Bassagligi Diyorum

  Cenaze Namazini Sizlere ayrica Duyuracagiz

  Allah Rahmet etsin Mekani Cennet Olur Iyisallah.

 • #425

  Ramazan Degirmenci (Montag, 16 Januar 2023 18:03)


  Sevgili Dostlarimiz

  Toklumende Mehmet Gök Amcamiz ( Dilbarin Mehmet) Vefat Etmistir, Mehmet Amcamiza Allahtan Rahmet Yakinlarina Bassagligi diliyoruz

  Saygilar

 • #424

  Degirmenci Ramazan (Freitag, 30 Dezember 2022 14:16)

  Sevgili Hemserilerim ve Dostlarim
  Evet 2022 Yili Bazilarimiza Aci ve kederi Bazilarimizada Sevinc ve Mutluluk Yasatarak gününü Dolmus bulunuyor, Bu yil icerisinde Aci yasayan siz Hemserilerimin Acilarini gönülden Paylasirkin, Mutluluklarindada Mutluluk Duydugumu Bildirmek isterim.

  Dileyim ve Umdum 2023 Yilinin Siz Doslarima Saglik Mutluluk Huzur Getirmesi gönülden Diliyorum. Saglikla kalin
  Yeni Yiliniz Kutlu olsun.

 • #423

  Degirmenci Ramazan (Freitag, 30 Dezember 2022 10:03)

  Sevgili Dostlarim
  Son günlerde Bir cok Hemserimiz Vefat etmistir Vefat eden Tüm Sevdiklerimize Allahdan Rahmet yakinlarina Bassagligi Diliyorum.
  Hakki Özsahin
  Ümügülsüm Kalayci
  Mürsal yilmaz
  Zebik Demirci
  Esme Özsahin
  Abdurrahman Özsahin
  Ramazan Demirel

 • #422

  ramazan degirmenci (Montag, 31 Oktober 2022 14:32)

  Sevgili Hemserilerim bildiginiz üzere Abim Süleyman Degirmenci 08.10.2022 tarihinde vefat etmistir.

  Bizim acimizi Paylasip bizleri arayan soran siz Hemserilerimize ve Doslarimiza Gönülden Tesekkür ediyoruz. iyiki varsiniz. Saygilar ve Sevgilerle kalin.
  Allah Razi olsun.

 • #421

  Polat Gökmen (Donnerstag, 27 Oktober 2022 17:36)

  Duyuru
  Sevgili Hemşehrilerimiz,
  Recep Gökmen 'in torunu
  Polat ve Mine Gökmen 'in kızları Sıla 'nın,
  12.03.23 Pazar günü düğün merasiminde sizleride aramızda görmekten mutluluk duyarız.
  Bütün Hemşehrilerimiz davetlidir.
  Hoşçakalın,Saygılarımızla
  Polat Gökmen

 • #420

  TUNAHAN KANIK (Donnerstag, 08 September 2022 18:23)

  selamün aleyküm hayırlı günler adım : Tunahan Kanık kırşehir ehievran üniversitesinde paramedik bölümünde okuyorum, babamın adı : Ender(Ejder) Kanık ,annemin adı: Gülay Kanık babam hizmetli annem ev hanımı 4 kardeşiz babamın sol gözü hiç görmüyor sağ gözü %10 görüyor evimiz kira derneğimize burs başvurusunda bulunmak istiyorum saygılarımla...

 • #419

  Erim Solmaz (Montag, 16 Mai 2022 07:46)

  Cebirli Teknoloji Dersleri 1
  * Eski Teknoloji ve Bilim Bakanı ve Onursal Başkanınız Gambır Döne'nin onayı ile.

  Gambır Döne'den Teknoloji Dersleri: Birden elektirekler geldi! Radyo son sez bangır bangır bağırmaya başladı. Bu tür teklojik sorun en kısa şekilde nasıl çözülür? Radyonun ses ve kapatma düğmesini çevire bilirsiniz, veya radyonun fişini çeke bilirsiniz. Ama böyle bir teknolojik sorunu radyonun üzerine yatak ve yorgan yığarak da çöze bileceğizi biliyor muydunuz? Yaa!
  Elektrik Kesintilerine Çözüm: Altyapının iyi ve sağlam bir şekilde yapılmadğı kimi ülkerlerde en çok gümdeme gelen bir sorundur: elektrik kesintileri. Cebirli'de bu soruna ilkesel bir çözüm geliştirilmiştir. Cebirli'de yine elktrikler kesilmişitir. Köyün bir hattında ver, diğerinde yok. Çahal'ın Yılmaz derhal bir çözüm üretir ve Anası Umusün'e: 'Anaa, şoo kovayı al git de, Nafisler'den bu bir kova elektrik getir' der. Umusün kovayı alır ve Zerişanlar'a gider ve onlardan, elktrik gelene kadar, bir kova elektrik ister. İsteyenin bir yüzü kara. Vemeyenin iki yüzü kara.
  İğnelere En Uygun Yer: Elmes: 'Şehnaaz'. Şehnaz: 'Buyur ana'. Elmes: 'İğneleri kaldıracak çok uygun yer bulddum' kızım. Şehnaz: 'Neresi ?'. Elmes: 'Elektrik prizlerinin delik gözü'.
  Çamaşır Yıkama Sorunu: Artık köylerde de çamaşır makenesi var. Lakin köylerde alt yapı olmadığından su yok. Bir grup köylümüz ile belediyeye giden Meryem Solmaz'ın bu soruna getirdiği çözüm:şöyeldir: 'Bak sayın belediye, iyi dinle. Ben bir yaşlı kadınım. Benim çamaşır makinem var, ama çalıştıracak su yok. Benim çamaşırlarım ortada kaldı. Bak, ya köyüme su getirin. Yada ben çamaşıları belediyeye getireyim, belediye benim çamaşırları yıkasın'.
  Ayna İle Kız Tavlama Teknikleri: Köy yerinde kız tavlamak için öyle dereden, bayırdan öö, möö diye bağırmanıza gerek yok. Çahal'ın Türkeç bu sorunu Muhteber'e uzakdan ayna tutarak çözmüştür. Yanlız, Muhteber öğle müzümsüz bir kızdı ki ortalığı ayağa kaldırmıştı. Zavallı Türkeç tutduğuna da tutacağna da pişman olmuştı. Bu yünzden siz siz olun Muhteber gibi müzümsüz kızlara ayna tutmayın. Sonra başınıza ne geleceği belli olmaz.
  Işgın Nedir? Işgın, üzüm omcasının yeni, taze, yeşil filizine denir. Işgından dürüm alabilirsiniz.
  Terle Goruk: Goruk, üzümün daha olgunlaşmamış yeşil halidir. Gorukları bir tasa koya bilir, üzerine tuz döküp, tası bir bez ile kapatıp, çalkalar ve sallarsanız, koruklar çok geçmeden terler, tuz sıvılaşır ve goruklar yemek için daha lezzetli hale gelir.
  Oyun Kazanma Teknikleri: İki kişi kuzu güderken, aslında biri tüm kuzuları gütse diğeri eve gitse daha rasyonel olmaz mı? Bu nasıl belirlenir? Sayım Solmaz, bu tekniği Erim Solmaz'a şöyle anlatmıştır: Eline ya iki taş al, veya bir taş al. Aldım. Karşı taraf, elinde bir tek taş var sansın. Taşları arka sırtında, avcunun içine sakla. Sakladım. İşde şimdi oyunun püf noktası geliyor: Eğer oyunu mutlak kazanmak istiyorsan, ellerin arkada iken taşaları yere at, veya iki elinde de taş bırak. İki elinde de taş varsa. Karşı taraf, taş şu elinde derse, sen öbür elini gösterirsin. İki elin boş ise, karşı hangi elini derse, o elini açarsın. Bu teknik işe yarar mı? Valla bu teknik ile Erim Solmaz üç hafta sonra Sayım Solmaz'a karşı kazanmış ve kuzuları ona güttürmüştü. (Bir başka tenik de Caner Solmazı'n, sen kuzuları götür, ben hemen geliyorum tekniğidir. Bu Teknik ile Caner Erim'e her defasında kuzu güttürdü.)

 • #418

  Erim Solmaz (Montag, 16 Mai 2022 07:44)

  Cebirli Teknoloji Dersleri 1 - Devami

  Cebirlide İlk Milli Araba: Erim Solmaz bu konuda Fred Çakmaktaş'ın arabası gibi bir araba üretme tasarımları olmuştur. Tekerlekleri kabakdan ve karasör devramalden.
  Cebirlide İlk Milli Tüfek: Kuru devramel bitkisinin içi boşaltılarak ve bağ çubuğu gerilerek yapılmıştır.
  Diğer Teknolojiler: Şoraktan oyuncak araba ve kamyonlar yapma. Kum üzrinde yol ve küprü inşası. Artık soba ve tekerlek kalıntılarından, bağda çay pisişmek için ocak yapımı, basket bol sepeti yapımı. Işığın aynalar ile ahırın farklı karanlık köşelerine taşınması.
  Cebirlide Eğitim: Cebirli'ye ilk okul 1960 sonunda gelmiştir. Ondan önce çocuklar yer yer başka köylere okula gitmiştir. Daha öncleri ise çocuklara cami/metreseler de ders verildi.
  Elmes Kuran'ı Kökden Söküyor: Camide verilen metrese eğitimin en azimli öğrensici Elmes'di. Bir ayette Hocayı bile şaşırmıştır. Elmes ayeti okurken: 'Tomafiler' der. Hoca: 'Kızım tomafiler değil, mamafiler' der. Elmes: 'Tomafiler'. der yine. Hoca: 'Kızım, tomafiler değil. Mamafiler.' der. Elmes: 'Tomafiler, hocam'. Hoca, kedisinin yanıla bileceğini ve Elmes'in haklı olabileceğini düşünür ve: 'Tamam kızım tamam, Tomafiler' demek zorunda kalır. Metrese bitimi Elmes bir Kuran ve İlim katibesi olmuştur.
  Raziye Solmazı'n Matemeatik Seansları: Raziye Solmaz'ın yukarı mahellede çocukları başına toplayıp onlara matematik sorunları çözdürmesi çok meşhurdu.
  Tenknolojinin yanlış kullanımı:
  Çebirlide Bal Üretmi: Erim Solmaz'ın bu konıda şekeri kaynatarak bala çevirme deneyimleri olmuştur. Yanlız, kaynayan tası tüpün üstünde unutmuştur. Yanmış kabı saklamasına rağmen müzümsüz ablası Muhteber'e yakalanmıştır. Erim'in hali Türkeç'den beter olmuştur.
  Yanlış Ayna Tutma: Meryem kocası Şifay'a: 'Ooo, millet elin avratlarına ayna tutuyor. Sen evde tembel tenbel yatıyorsun. Get de, az da sen avratlara aynı tut'. der. Şifa Meryem'in laflarını bir hüküm olarak görür ve gider dayısı Nafisi'n karısı Zerişan'a ayna tutar. Zerişan: 'Amaa Şifa nörün. Delirdin mi?' der. Şifa: 'Nörüm, Meryem bana get avratlara ayana tut dedi. Ben işde sana ayna tutuyom ya.' der.
  Cebirlide Şarap Üretimi: Şarap genelde üzümden yapılır. Erim Solmaz bunu koruk ile de yapmayı denemiştir.
  Elemes'in Flörtü: Elmesler Meryemler'e televizyon bakmaya giderler. Televizyon köye yeni gelmiştir. Elmes televizyona bakarken sürekli yer değişirir. Ordan kalkar oraya oturur. Sonra eve gelince kızı Şehnaz'a: 'Amaan, Şehnaaz. Bu televizyondaki adam ne kadar utanmaz bir adammış. Adam sürekli ben nereye oturusam oturayım benim gözüm içine baktı hep' der.

 • #417

  Erim Solmaz (Freitag, 13 Mai 2022 09:54)

  Elmes ile Çiccirt

  Şimidiki anlatacağımız hikaye derin ve hüzün bir aşk hikayesidir. Cebirli'de yaşanmış ve birdaha yaşanmayacak. Elmes ile Çiçcir'din bu hazin aşkı çağlar ve kuşaklar boyu anlatatılacak. Hikayemiz Aslı ile Kerem'in, Leyla ile Mecnun'un ve Ferhat ile Şirin'in aşk hikeyesidir. Hikayemiz, Cebirli gülleri Elmes ile Hasan Gülerin aşk hikayesidir.
  Her köyün bir gülü vardır. Cebirlinin Çiçcirt'di vardı. Elmes bu gülün dikeni idi. Eee, gülü seven dikenine katlanır. Çiçcirt emime ciçcirt denmesinin sebebi, ounun bir gün bir ağaçta öten güzel bir kuşa eşlik edip cik cik cik diye ötmüş olduğu söylenir. Ama tabi bu teorinin bilimsel olarak kanıtlanması gerekir. Çiçcirt emim güzel kuşları olduğu kadar güzel kadınları da çok severdi. Nerede bir güzel kadın görse Çiçcirt emimim kalbi çiçciirt çiçciiirt diye atardı. Napsın zavallı adam. Henüz daha bilimsel olarak kanıtlanmış olmasa da Çiçcirt emime bu sebebden dolayı da Çiçcirt dendiği söyelentileri vardır.
  Çiçcirt emim, komşu köy İnebeyli'den Elmes ile evlenmişti evlenmesine ama bir gün Cebirli'den Elmes bibim üstüne ikinci bir kadın ile evlenmek istemişti. Elmes bibim bunu gayet anlayış ile katşılamıştı. Hatta diğer kadına düğür gidenlere Elmes bibim de katılmıştı. Ama malasef diğer kadın Çiçcirt emime gelmek istememişti. Bunu duyan Elmes bibim diğer kadına çok öfkelenmişti, sen benim kocama niye gelmiyorsun diye. Elmes bibim bu kötü haberin üzerine kucağına bir kucak taş doldurmuş ve gidip diğer kadının kapısını taşlamıştı. Elmes bibim ideal bir Türk kadını idi. O her zaman kendi kocasının çıkarlarını savunur ve onun çıkarlarını en üste tutardı. Her zaman kocasının yanında, onun ile beraber, omuz omuza ve bes beraberdi.
  Çiçcirt emimim ailesi köyde çalışkanlıkları ile de çok meşşurdular. Köyde herkes arpa, buğday bilemedin nohut eker. Çiçcirt emim köyde ilk olarak pancar işine başlamıştı. Köyde o zaman herkesin ya Ford veya Fiat traktörü olurdu. Çiçcirt emim köyde ilk olarak koperatifden kredi çekip İşbora traktörü almıştı. İşboraların daha çok iş yaptığı söylenirdi.
  Ve İşbora ile ilk iş olarak da Çiçcirt emim aşağıdaki tarlasına su vurdurmuş ve pancar işine girmişti. Yanlız vurdurduğu kuyudan yeteri kadar su çıkmamıştı. Çiçcirt emim de hemen bunun üzerine bir inovatif bir buluş geliştirdi ve pancarları Hirfanlı Barajı'ndan İşbora ile su çekerek sulamayı planladı. Ve Çiçcirt emim İşboranın arkasına bir kaç varil bağlayıp işe koyuldu. Yanlız, Çiçcirt emim su çekmek için harcanan benzin parasını hesaba katmamıştı. Aslında bunu da hesaba katardı ama ah şu araya evlilik ve aşk olayları girmeseydi.
  Pancarların biçimi ekimi ve bakımı kadar zordur. Çiçcirt emim bunu da plana dahil etmeyi unutmuştu. Pancar biçim zamanı Çiçcirt emimim ailesi çaresiz ortada kalmıştı. Çiçcirt emimim ailesinin bu çaresizliğini duyan ve gören Cebirli halkı derhal birlik olmuş ve Çiçcirt emimim ailesine yardım etmişti. Cebirli gülünü ortada bırakacak değildi ya.
  Çiçcirt emimim atılımcı ruhu durmak durulmak bilmiyordu. Pancar işinden başarı ile çıkan Çiçcirt emim şimdi de köyde bir kahve işinden sonra bir de dükkan işine girmeye karar verdi. Ve girdi de. Yanlız, Çiçcirt emimim yeni işlere ve yeni aşklara atıla bilmesi için Elmes bibimi de dükkan işine dahil etmesi gerekiyordu. Ve elbet görünen köy kılavuz istemiyordu ve dükkan çok geçmeden iflas ettti. Zira, Elmes bibimim okumuş ve yazmışlığı yoktu. Sürekli gram ile kiloyu birbirine karıştırıyor ve gram ile isteyene kilo ile veriyordu. Bir de veresiye isteyip 'Elmes bibi deftere yaz' diyenlere, 'Amaa gurban olduğum, noldu da yazıyom. Ben seni tanımıyom, bilmiyom mu' derdi. Yazılmayan veresiyeler elbet de zaman ile unutulurdu. Ne ise ki Çiçcirt emim zararın yakınından dönmeyi bilmiş ve dükkanı kış gelmeden kapatmıştı.

 • #416

  Erim Solmaz (Freitag, 13 Mai 2022 09:53)

  Elmes ile Ciçcirt Devamı ..

  Cebirli'de kışlar yaz kadar zevkli olurdu. Ortada fazla iş güç kalmadığından insanlar sıcak evlerinde kimi kış oyunları oynarlardı. Tabi, bu konuda da Cebirli'nin en ileri duyumlu, en modern ve en inovatif ailesi Çiçcirt emimim ailesi idi. Kışları Çiçcirt emimim evine bütün köyden komşular dolar ve Çiçcirt emimim eski kahvesini aratmazlardı. Ve çoğu zaman da, otururlardı kart oynamanın başına. Bazen dört koldan kart oynamaya yeteri adam bulamayınca Elmes bibimı de kart oyununa katarlardı. O, kocasını hiç yanlız ve ortada bırakmazdı. Çiçcirt emim Ferhat ise, Elmes bibim Şirin'di. Biri Leyla ise biride Mecnun'du. Yanlız Elmes bibim eline gelen kartları kimi zaman ters tutar ve eline papaz kartı gelince 'Bre Hasanım bu buynuzlunun niye iki kafası var?' derdi. Elmes bibimden professoyenel kart oyuncusu olacak hali yoktu ya.
  Ve yine bir kış günü Çiçcirt emimin evine komşuları geldi ve oturdular kartın başına. Peki nesine? Kazanan taraf kaybeden tarafa dört tane tokat atacaktı. Bir tarafda Çiçcirt emim ve bir köylüsü ve karşı tarafda Çiçcirt emimim oğlu Mesut ve bir başka köylümüz. Ve oyun başladı. Oyun çok fazla sürmeden Çiçcirt emimim oğlu Mesut büyük bür sevinç ile fırlayıp ayağa kalktı. İlk eli Mesut tarafı kazanmıştı. Mesut'un sevinçden yanakları kızarmış ve gözleri parlıyordu. Ve çok geçmeden yerde oturan babasına şöyle bi baktı. İşde şimdi hesap zamanı gelmişti. Aslında Mesut haklı idi. Babası değilmiydi gidip kredi lile İşbora alan, gül gibi anasının üstüne gül koklamak isteyen, pancarları batıran, daha neler neler. Çiçcirt emim, Mesut'un ona tokat atabilmesi için yere çömelerek oturdu. Mesut, babasına şöyle bir pis pis bakıp, bi tane sağ çaktı, sonra bi tane sol çaktı, ve bi sağ daha çaktı. Mesut'un son tokat hakkı kalmıştı ve bu hakkını iyi kullanmalıydı. Mesut, bi oyon kartı aldı eline. Kartı tükürüpleyip avcunun içine yapıştırdı. Ve avcunun içi ile, şöyle bir tekvando vuruşu gibi, babansının alına bi çaktı. Çiçcirt emim arka tarafa, kıçı havaya gelecek şekilde, tepe takla devrildi. İşte buydu.
  Çiçcirt emim ilk el biraz perişan olmuştu. Yanlız, Çiçcirt emim her konuda olduğu gibi kart konusında da professoyonel bir adamdı. Mesut gibi acemi çaylaklara el verirdi. Ama oyun vermezdi. Son gülen, iyi güler. Son gülen, Hasan Güler. Ve öylede oldu. Çiçcirt emim toparlandı ve yine her zamanki gibi o professoyenel edasını takındı. Ve ikinci el başladı. Çiçcirt emim ilk önce yere bir kaç çıtır attı. Acemi caylak Mesut hemen çıtırların üstüne atladı. Çiçcirt emim ardından ağır kozlarını bi patlattı. Mesut, kabak gibi ortada kaldı. İşde kart öyle degil böyle oynanır. Çiçcirt emim yerde oturuken arkasındaki sırt yastığına şöyle biraz geri çekilip yaslandı ve bir keyif sigarası yaktı. Professyonel adamdı ve professoyenelliğini konuşturmuştu. Az sonra, Çiçcirt emim yüzünün bir el önce Mesut'dan yediği tokatlardan dolayı hala biraz yandığını anladı. Ve dönüp Mesut'a şöyle bir baktı. Mesut, ortalığı biraz yumuşatmak için hiirt diye gülündü. Ve asıl hesap zamanı işte şimdi gelmişti. Aslında nereden bakarsanız bakın Çiçcirt emim haklı idi. Mesut'un anası degilmiydi gram ile kiloyu birbine karıştıran, millete yazmadan verisiye mal dağıtan, dükkanı batıran. Çiçcirt emimin yüzü hala biraz yanıyordu. Ayağa kalktı, Mesut'a bi tane çaktı. Sonra biha. Yanlız, Çiçcirt emim artık duracak gibi değildi. Ve bu arada Mesut da karşı taaruz başlatmıştı.
  Çiçcirt emim evinden gelen patırtı ve gürültüyü duyan yan komşuları Farettin emim evinden de Çiçcirt emim evine yardıma koşanlar olmuştu. Peki, bu ara Çiçcirt emim evinde bulunan diğer komşuları napıyorlardı dersiniz? Malasef, onlarda yerlere yatmış, göbeklerini tutaraktan Çiçcirt emim ve Mesut'un karşılıklı pataklaşmalarına gülüp kırılıyorlardı. Çiçcirt ile Elmes'in aşklarının malasef böyle hüzünlü bir sonu vardır. Onların aşkı Cebirli'de yaşanmış en büyük aşktır. Onlar, Aslı ile Krem'dir, Leyla ile Mecnun'dur ve Ferhat ile Şirin'dir. Onların aşk hikeyesi bir daha yaşanmayacak. Ve nice asırlar ve kuşaklar onların aşk hihayesi ile büyüyecek.
  Berlin, 13.05.2022
  Erim Solmaz

 • #415

  Erim Solmaz (Mittwoch, 11 Mai 2022 20:30)

  ​ CAK Örgütü İkdidara Yürüyor !

  Değerli Halkımız,
  Örgütümüz CAK / YS Cebirli Yukarı Mahelle sınırlarını aşmış ve Aşa Mahelleye de uzanmıştır. Örgümüz iktidar yolnunda Aşa Mahelleden Mustafa Eroğlu gibi güçlü bir ismi kadrusuna katmak üzeridir. Cebirli Aşa Mahelleden de örgümüze ilgi ve katılımlar olduğu için örgütümüzün ismindeki YS ekini çıkarıyoruz. Bundan sonra örgütümüzün ismi sadede CAK (Cebirli Avratlar Klubü).

  Örtügümüz bir de kendine yeni bir şiar edinmiştir: Türkiye Avratlarındır! Dünya Avratlarındır! Bundan kastımız şudur. Bir topmumun çekirdeği ve merkezi kadın ve anadır. Bundan dolayı örneğin Türkçe dilinde 'ana' temel analamına gelir. Buna birkaç örnek kadın ve ananın önemini anlatmaya yeter: anadil, anayol, anadüşünce, anavatan vs. Bundan dolayı eğer kadın ve ana bir toplumun çekirdeği ise, o zaman o toplumun tüm varlığının da kadın ve analara ait olmasını düşünüyoruz. Ve bu yüzden 'Türkiye Avratlarındır! Dünya Avratlarındır!' diyoruz.

  Örgütümüze gelen desteklerden Sizlere birkaç örnek vermek istiyoruz. Ulaş Yılmaz arkadaşımız şöyle yazıyor: 'Erim, ne zaman entelektuell kadın oranı, ben bilmem kocam bilir kadın oranını aşar ise, Türkiye o zaman düzlüğe çıkar'. Özgür Demirok arkadaşımız şöyle yayızor: 'Dayı, cidden Türkiye de yobazlık var. Miras konusunda kız evlada yo çok az ya da hiç miras vermiyorlar.
  Son olarak Sizlere örgümüze yeni katılan ve örgütümüzün kuruluşunda idollerimiz olan kadro ve yeni adaylarımızı tanıtmak istiyoruz.

  İş ve Çalışma Bakan adayı: Mustafa Eroğlu (Mustafa Eroğlu genelde çok az ayık gezer. Bu yüzden çalışmaya pek zaman ayıramaz. Yüsek işsizlik oranı ve gelişen global ekonomik kriz karşısında tek umuduz o. Yaparsa bu işi Mustafa Eroğlu yapar.)
  Teknoliji ve Bilim Bakanı eski idolümüz: Döne Durukan ( Rametli Gambır Döne).
  Kadın ve Aile Bakanı eski idolümüz: Elmes Güler (Rahmetli Elmes Güler eskiyi temsil eden tam ideal bir türk kadınıdır. Öyle ki kocası Ciccirt, Elmes Gülerin üzerine ikinci bir kadın almasına, Elmes Gülerin üzerine bir kuma getirmek istmesine, son derece anlayışlı yaklışmış ve bilhas kendisi de düğürcü gidenlere katılmıştır. Diğer kadın teklifi ret edince, Elmes Güler diğer kadına çok öfkelenmiş, sen benim kocama niye gelmiyorsun diye, ve eteğine bir kucak taş doldurup gidip diğer kadının kapısını taşlamıştır.)

  Gambır Döneden Teknoloji Dersleri: Birden elektirekler geldi ve radyo son sez bangır bangır bağırmaya başladı. Bu tür teklojik sorun en kısa şekilde nasıl çözülür? Radyonun ses veya kapatma düğmesini çevire bilirsiniz, veya radyonun fişini çeke bilirsiniz. Ama böyle bir teknolojik sorunu radyonun üzerine yatak ve yorgan yığarak da çöze bileceğizi biliyor muydunuz? Yaa!

  Örgütümüz iktidar yolunda yoluna adım adım devam ediyor. Haksız değiliz. Kazanacağız!

  CAK Genelsekreteri / Sözcüsü
  Erim Solmaz

 • #414

  Erim Solmaz (Montag, 09 Mai 2022 20:06)

  ​ CAK / YS Örgütüne Taş ve Eleştiri Yağmuru

  Değerli Halkımız,
  Örgütümüze yönelik bir çok eleştiri ve taşlamalar gelmektedir. Biz bu eleştileri veli nimet ile karşılıyoruz, çünkü biz şunu bilyoruz ki: Meyve veren ağaç taşlanır.
  Bir arkadaşımız bizi şöyle eleştiyor: 'Oğlum Erim, ulen sen AKPyi geçmişin. Partiye hep kendi akrabalarını doldurmuşsun'. Değerli arkadaş, Türkiyede akraba, eş ve dostunu vasfına bakmadan bir yerlere yerleştirme kültürü sağından soluna, ilericisinden gericisine, liberalinden demokratına tüm örgüt, parti, şirket, kurum ve kuruluşuna mahsus bir gelenek ve kültürdür. Bu yüzden herkes önce kendi kapı önünü temizlesin ondan sonra başkasını eleştirmeye hak kazansın. Örgütün aday listesine gire bilmek için örgüte katılıp aday sunmak gerekir.
  Bir başka eleştiri veya öneri ise, Cumhurbaşkanı adayı olarak Erim Solmaz değil Meryem Solamaz'ın gösterilmesi. Biz bu öneriye açığız. Bu konu örgütümüzün ilk kongresinde ele alaınıp oylanacaktır. Bütün adaylar delegeler tarafından seçilecektir.
  Bir başka eleştiri ise örgütümüz ismindeki 'Avratlar' sözcüğüne yönelik. Bunun artık çağdaşlığı yansıtmayan, eski bir sözcük olduğu ve hatta erkek şövenizmini andırdığı eleştirisidir. Bu eleştiri de örgütümüzün kongresinde ele alınacaktır. Ama örgütüzün ismini değişirmek ile malasef köy ve köyelerimizin gerçeği degişmiyor. Köylerimizin gerçeği daha orta çağ gerçeğidir. İstanbu'daki kimi arkadaşlar bir kaç çağ daha ilerde yaşasa bile.
  Bir de 'Hanım' ve 'Bayan' sözcüklerini de feminisler eleştiriyormuş. Hanım, Han kelimesinden türetilmiş ve Han'a ait olan anlamına geliyormuş. 'Bayan' da erkekleri bayan, yani bayıltan, anlamına geliyormuş. Buna göre geriye tek kadın kelimesi kalıyor.
  Örgütmüz yakında Türkiye çapında teşkilatlanıp partileşecektir. Buna yönelik tüzük ve programımız hazırlık aşamasındadır. Örgütümüzün Kuruluş Bildirisinde açıkladığı taleblere ek olarak şu talebleri ilerde parti programına alacaktır:
  1. Türkiye Soyadı Kanunun değişmesini istiyoruz. Ne kadın erkeğin ne de erkek kadının soyadını almamalı. Çocuklar ananın soyadını almalı, babanın değil.
  2. Türkiye Miras Kanunun değişmesini istiyoruz. Miras tamamen kadın ve çocuklara kalmalı. Erkekler mirasdan rededilmelidir. Geleneksel toplumuzun şiarı 'Kadının malı olmaz' şiarıdır. Biz bu şiarı tam tersine çevireceğiz. Bizim şiarımız :'Erkeğin malı olmaz'. Yiğit adamın malı ortadır. Erkek gitsin çalışsın.
  3. Her yıl Türkiye çapında kaç muhtar seçildi ve bunun kaçta kaçı kadın? Bunu her yıl tespit edip yayınlayacağız. Örgütümüzün başarısının bu oranın ne kadar değişmesi ile ölçeceğiz.
  4. Örgümüze erkekler de üye olabilirler. Ama istisnai durumlar dışında tüm adaylarımız ve delegelerimiz kadınlardan oluşacaktır. Bu konu da geleneksel toplumu tersine çevireceğiz. Sadece istisnai ve göstermelik birkaç erkek adayımız olacak. Ama erkekler canla başla örgütümüzde çalışa bilir. Erkeklik, kadınlara ve analara hizmetden geçer.
  5. Biz ataerkil değil, anaerkil bir toplum istiyoruz. Bu yönde adım adım ilerleyeceğiz.

  CAK / YS
  Cebirli Avratlar Klubü / Yukarı Mahelle Seksiyonu
  CAK / YS Genel Sekreteri / Sözcüsü
  Erim Solmaz

 • #413

  Erim Solmaz (Sonntag, 08 Mai 2022 05:20)

  CAK / YS Aday Listesi

  Değerli Halkımız,
  Sizlerden örgütümüz CAK / YS'nin sunduğu aday listesine kimi eleştiri ve yeni öneriler gelmiştir. Diğer örgüt ve siyasi partilere karşın örgütümüz daima Halk'dan gelen önerilere ve eleştirlere açık olduğu ve olacağı için biz bu öneri ve eleştirileri göze aldık ve Sizlere yeni oluşturulmuş aday listemizi takdim ediyoruz.
  Örgütümüzün yeni delege ve adayları şunlardır:

  Cumhurbaşkanı adayı: Erim Solmaz
  Köy ve Su İşleri bakan adayı: Meryem Solmaz
  Anakra 1. Bölge milletvekili adayı: Döne Solmaz (Nuru emimim eşi. Kulağı biraz ağır duyuyor. Ama idare edin artık. Diğer milletvekillerinin kulağı iyi duyoyur da noldu? Sizin sorun ve dertrlerinizi mi dinliyorlar sanki?)
  Cebirli Muhtar adayı: Meliha Solmaz
  Aza adayları: Gülbeyaz ve Vahide Solmaz
  Muhalefet aday adayı: Nazik Solmaz

  Bir de örgütümüze şu tür bir eleştiri gelmiştir: Listede Kelmemmetler dışın da tek bir isim bile yok. Araya tek bir faklı isim koyamaz mıydınız? Siz Muhalefetdeyken böyle iseniz. Kim bilir iktadara gelince nasıl olusurnuz. Muhalefet kanadından Nazik Solmaz'ı koymuşunuz, ki onun güçlü muhalifliğinden kuşkumuz yok, ama o da sonuç da Kelmemmetlerden biri.

  Bizim bu eleştiye cevabımız şudur: Değerli arkadaşlar, Sizler gelip örgütümüze katıldınız ve kendi adaylarızı ortaya çıkardınız da biz mi Sizin adayları listeye almadık? Eğer böyle bir şey söz konusu olsaydı biz o zaman Nazik Solmaz'ı listeye almazdık.

  Bu tür eleştiri ve spekulasyonlara son vernek için açıkca belirtelim. Biz örgüt olarak şu kanãtdayız: Örgüt ve parti içi demokrasinin olamadığı yerde Ülke içi demokrasi olmaz.

  CAK / YS
  Cebirli Avratlar Klubü / Yukarı Mahelle Seksiyonu

 • #412

  Erim Solmaz (Samstag, 07 Mai 2022 07:23)

  CAK / YS Örgütü Kuruluş Bildirisi

  Tüm Halkmıza Duyuru.
  Değerli Halkımız, Bizler bu bilidiri ile Sizlere örgütümüz CAK / YS'nin (Cebirli Avratlar Klubü / Yukarı Mahelle Seksiyonu) kuruluşunu deklare etmek istiyoruz.
  Bir çok erkeğimizin malasef vefat etmesi ile Cebirli Yukarı Mahallede artık nerede is erkek kalmamıştır. Yukarı Mahalle nerede ise bir Avratlar Memleketine dönüşmüştür. Bizler bunu ve çağdaşlaşmayı da birer vesile olarak görüp artık köyümüzde kimi atadan kalma örf ve adetlerin değişmesi gerektiğini düşünüyoruz. Zira ortada bir erkek ata kalmamaıştır.

  Örgütümüzün kuruluş programı ve talebleri şunlardır:
  1. Köyümüzde kadınlar artık çoğunluktadır. Ama köy tarihimizde hiç bir kadın muktarımız olmamıştır. Bizler artık köyümüzde birde kadın muhtar görmek istiyoruz.
  2. Köyümüz de hala şok eşlilik sürmektedir. Bu, medeni kanuna aykırıdır. Bizler kağıt üzerinde değil gerçek medeniyet istiyoruz. Köyümüzde çok eşliliğe son verilmesini istiyoruz. Bunu inatla sürdürmek isteyenlerin ya hapse atılmasını yada köyden sürülmesini istiyoruz.
  3. Köyümüzde hala kadınlara miras hakkı tanınmamaktadır. Buda medeni kanuna aykırıdır. Kadınlardan ve kızlardan mal kaçıranların derhal kanun önüne çıkarılmasını istiyoruz. Değilse medeniyet sadece Meclisde mi var. Yoksa ordakılar mı kadın ve kızlardan mal kaçırıyorlar?
  4. Köyümüzde bir çok geri göç vardır ve bu vesile ile yeni evler yapılmaktadır. Ama malasef köyde su ve doğru dürüst altyapı hizmeti yoktur. Bu kadar medeniyetsilik canımıza tak etti. Sizler milletin efendisi köylüye bunları yapıyorsanız, milletin ezilenlerine kim bilir neler yapıyorsunuzdur.

  Örgütümüz çok yakında Cebirli Yukarı Mahellede faliyetlerine başlayacaktır. Aşa Mahellede de çok yaknda bir seksiyon açılacaktır. Sonra İnebeyli, Yusufuşağı, Kıyevi derken karşı Toklümen, Savcılı köy ve kasabalrına sıçrayacaktır.

  Örgütümüzün delege ve adayları şunlardır:

  Cumhurbaşkanı adayı: Erim Solmaz
  Cebirli Muhtar adayı: Meryem Solmaz
  Aza adayları: Gülbeyaz ve Vahide Solmaz
  Muhalefet aday adayı: Nazik Solmaz

  Adayları hep akraban doldurduk. Ama bu çok yakında değişesektir.

  Bildiri, program ve taleblerimizi tüm Halkımıza ilanen duyuruz.

  CAK / YS
  Cebirli Avratlar Klubü / Yukarı Mahalle Seksiyonu

 • #411

  Erim Solmaz (Samstag, 16 April 2022 13:08)

  Sait Oğlan

  Çık da Karasenir'e bir yaylan.
  Çam dalı gibi idin Karaoğlan.
  Artık yok güneşde duldan.
  Çekip gittin Sait Oğlan.

  Karasenir'de keçilerin ve taze meşeler.
  Geride kaldı gülüşün ve neşeler.
  Bir gün Sait öldü deseler.
  İnanmazdık Sait Oğlan.

  Koçhisar'da var pazar ve çarşı.
  Cebirli'de otururdun Hirfanlı'ya karşı.
  Çalıyor ardından mahtem marşı.
  Göçüp gittin Sait Oğlan.

  Geride bıraktın kimi saçı kesik.
  Cebirli artık sensiz eksik.
  Etmedik gözümüzden yaşı eksik.
  Akıp gittin Sait Oğlan.

  Berlin, 16.04.2022
  Erim Solmaz

 • #410

  Degirmenci Ramazan (Freitag, 18 März 2022 10:12)

  Sevgili Hemserilerim
  Almanya Bochum sehrinde yasayan Bekir Isik Abimizin esi Vefat etmistir, Ablamiza Allahtan Rahmet yakinlarina ve Seveenlerine Bassagligi diyoruz

  Allah Rahmet Etsin.

 • #409

  Adamın dibi (Mittwoch, 26 Januar 2022 06:16)

  Adam olun lan!!!!

 • #408

  İlkay ışık (Sonntag, 23 Januar 2022 19:38)

  Hep sordum kendime...
  Neden yaşlandıkça insanlar hep yalnız diye?
  Yaşım ilerledikçe buldum cevabını...
  İnsanları tanıdıkça yalnızlık en güzel şey.

 • #407

  Degirmenci Ramazan (Mittwoch, 19 Januar 2022 12:27)

  Sevgili Hemserilerim 19.11.2022 Tarihinde Karaca Emrullahin oglu Zafer karacanin Dügün Merasimi vardir 2022 Yili icerisinde Dügün Plani yapan Dostlara Duyurulur.

 • #406

  Erim Solmaz (Sonntag, 09 Januar 2022 06:37)

  Değerli Toklumenli Arkadaşlar,
  ben son zamanda sürekli baraj çevresşndeki tüm yerleşim yelerini interterden araştırıyorum.
  Ve bir şeyin bilicine vardım: Buranın temel sorunu altyapı ve SU sorunudur. İnsanlar burada altyapı ve SU olmadığı için köyünü yurdnu terkedip Anakara, İstanbul vs. yerlere göç etmişitir. Buralara alt yapı ve SU getirin, ters göç başlayacaktır.
  Bizim köyde başladı bile, çünkü bizim köye SU ve kanalizasyon geldi.
  Birde buralara tarım ürülerini işleyen işletmeler açılrsa buraların önü açılır.
  Birde turizme yöneilk alt ayapı yatırımları lazım,

  Son izinimde bir akrabam ile aramda şöle bir sohber geçti:
  Akrabam köye değilde, gitmiş Koçhisara ev yaptırmış. Köyde babasının evi, bağı harap olmuş. Koçhisar bir çukurun içinde bir yer.
  Akraba sordum: baraj manzaralı, dağın eteğinde cennet gibi babayın yeri dururken niye gitdinde Koçhisara çukurun içine ev yaptırdın?
  Akrabamın bana verdiği cevap şu idi:
  Köye SU ve kanalizasyon geldimi? Varmı?

  Evet, bizim köyede artık SU ve kalizasyon geldi ve akrabım köyedeki evine kedisi değil ama kardeşi bir ev yaptırdı.

  Baraj çevresindeki tüm belediyelere çağrımız:
  İlçe falan olmak için kendinize oradan buradan kağıt üzerinde nüfus yazdıracağıza, köylerinize SU ve alt yapı getirin ki size kağıt üzerimde degil gerçek nüfus aksın ve böylelik ile sizin de yaptırım gücünüz olsun, İnsanlara hizmet ve bir şey verin ki onun karşılığını alın.

  Esen kalın

 • #405

  Degirmenci Ramazan (Samstag, 01 Januar 2022 15:29)

  Sevgili Hemserilerimiz
  Evet 2020 ve 2021 Yillari hepimiz icin zor gecen yillar , Acilar ve Sorunlar yasatti ve yasatmayada devam ediyor.
  Ama Umudumuzu hicbir zaman Kaybetmeyecegiz ve yine Hep beraber güleceyimiz Konusa bileceyimiz Eglenebileceyimiz Sevincleri ve acilari beraberce Paysacagimiz günlere yakin zamanda Kavussacagiz,

  Yeni yilin yeniden Umudumuzun ve beklentilerimizin Yeserdigi güzel bir yil olmasini Gönülden temenni ederken.

  Yeni yilin Hepinize Saglik ve Huzur getirmesini Tanridan diliyorum
  Yeni Yiliniz Kutlu olsun
  Saglikla Kalin
  Mutluluklar

 • #404

  Degirmenci Ramazan (Mittwoch, 01 Dezember 2021 15:48)

  Sayin Hemserilerim Almanya Ahlen Sehrinde Sultan Tunc Heyzemiz Vefat Etmistir, Sultan Teyzeye allahtan Rahmet Yakinlarina Bassagligi diliyoruz.

 • #403

  Ramazan degirmenci (Dienstag, 30 November 2021 09:45)

  Sevgili Dostlarim

  Duisburg Sehrinde Ibisin Mehmetin Esi Arife Gök Vefat Etmistir
  Cenaze Namasi 30.11.2021 Tarihinde Duisburg Muradiye Camisinde Ikindi Namazindan Sonra Kilinacaktir. Arife Hallaya Allahtan Rahmet Yakinlarina Bassagligi Diliyorum

 • #402

  Ramazan degirmenci (Montag, 15 November 2021 10:25)

  Sevgili Doslarim Toklumende Salif Ergen amcamis Vefat etmistir Salif Amcamiza Allahdan Rahmet yakinlarina Bassagligi diliyorum

 • #401

  Erim Solmay (Montag, 15 November 2021 06:00)

  Bu Bir Rüya

  Toklümen'den baktım karşıya
  Karasenir dokundu bağrıma
  Toprakdaki ana, baba ve dayılarıma
  Umut emanetimiz yarınlara

  Yârimin adı Oya
  Doyulmuyor güzel huya ve selvi boya
  Altın harfler ile yazdık kitabımıza
  Emek ve akıl katacağız toprağımıza

  Sarı toprak düşer bağrıma
  İçim kaynar arkadaşlarım ve çocukluğuma
  Dağlarındaki bahar, kış ve yaza
  İlmek ilmek sel olup aktık ırmağa

  Anamız Hirfanlı, Kızılırmak ve doğa
  Yıldız düşer mavi suya
  Burda bir medeniyetler şehri kurula
  Ne gerek vardı Ankara ve İstanbul'a

  Belki bu bir rüya
  Benden selam olsun Anadolu'ya
  Bimbir medeniyete oldun yuva
  Hasret kalsanda bir damla umut ve suya

  Erim Solmaz
  Berlin, 15.11.2021

 • #400

  Erim Solmaz (Samstag, 13 November 2021 06:34)

  Son bilgi:
  Daha İstanbul'da köprü möprü yokken Selçuklular bile Kızılırmak'ın üstüne bir köprü yapmıştır. Sanırım bu köprü hala ayakta (Kesik Köprü)
  Barajın üstüne geniş bir köprü yapılsa yerel turizme ve ekonomiye büyük bir katkı sağlar.
  Şuan Türkiye'nin bir çok yerine yol ve köprü yapılıyor.
  Peki buraya niye yapılmıyor?
  Köprü, nereye ve nerde para akıyorsa oraya yapılıyor. Yani iş hayel meselesi değil, iş para, güç ve ekonomi meselesi. Parası ve gücü olanın düdüğü çalıyor.
  Peki biz nasıl parayı ve gücü bula biliriz?
  Önce çevre halkının desteğini, sonra çevre ilçe ve illerin dayanışmasını alarak ola bilir.

  Biraz kafa ütüleyip, sürçü lisan etdimse af ola :)

  Geçen buradaki yazımın birini bir arkadaşa yolladım.
  Arkadaşın yorumu " Erim, bunları hayel etmek bile güzel oldu"
  Umarım yazılarımı herkes öğle görmüştür veya görür.
  Artık hayellere paydos.
  Merhaba Berlin diyorum.
  Esen kalın

 • #399

  Erim Solmaz (Freitag, 12 November 2021 16:43)

  Son olarak: burayı İstanbul ile karşılaştırmamın gerçekçi bir sebebi vardır, zira burası Avrupa ile Asya'yı ayıran doğal bir sınır olmuştur hep. Örneğin antik cağda bizim taraf Lidyalılar'ın sizin taraf Farsların egemenliği altında idi.

  Hayel, ama bir gün neden gerçek olmasın:
  Hirfanlının üzerine, bir tarafından bir tarafına, üzerinde sırf yayaların yürüdüğü İstanbul Köprüsü gibi bir köprü kurula bilir. Köprünün üstüne şimdiye kadar Anadolu'dan gelmiş geçmiş bütün medeniyetlerin anıtları konula bilinir ve köprünğn adı Anadolu Medeniyetleri Köprüsü konula bilinir.
  Belki hayel.
  Ama Einstein ne diyor, hayel geçekden daha güçlüdür.
  Einstein, ışığın evrende hareket ederken kütlelerin yanından geçerken eğrilip büküldüğünü önce hayel etmiş sonra matematiksel olarak kanıtlanmışdır.
  Galiba, sanırım, sanırsam :)

 • #398

  Erim Solmaz (Freitag, 12 November 2021 11:57)

  Değerli Toklumenli Arkadaşlar,
  Sizlere veda etmeden önce Sizlere şu bilgileri iletmek istiyorum:
  1. Elimde tam Toklumenin karşısından çekilmiş, Cebirliden, resimler var. Bunları Sizlere mail olarak yollayacağım.
  2. İlerde emekli olunca Toklumene yerleşmeyi düşünüyorum, zira Toklumenden karşıya bakınca kendimi kendi köyüm Cebirliye daha yakın hissediyorum.
  3. Tokulmene gelince belediye adayı olacağım, diğer projelerim yanı sıra.
  Belediye adayı olarak ilk vaadim: Hirfanlı şehrinin kurulması !
  4. Ikinci vaadim: Kurulacak bu şehrin Türkiye'nin baş kenti ilan edilmesi ve başkentin buraya taşınması. Zira oluşacak böyle bir şehrin kohuk Ankara'dan daha cazip olacağını öngörüyorum :)
  Ama İstanbul ayrı bir siklet.
  Burayı Türkiye'nin birinci olmasada ikinci İstanbul'u ilan etmek.
  5. Son olarak şunu da bildirmek istiyorum: Yanlış bilmiyorsam Sizler ile akrabalığımız da var. Zira sanırım, rahmetli amcam Kamil Solmazın eşi Karakız Solmaz Toklumenli.
  6. Yine benim kabaca bildiğim, Solmazlar, köyde bize Kelmemmetler derler, aslen Yozgat Yerköy asıllıdırlar. Yani Neşet Etaşın komşuları.

  Esen kalın
  Erim Solmaz,
  Berlin


 • #397

  Erim Solmaz (Mittwoch, 10 November 2021 01:06)

  Türkiye çapında bir proje - Yeşil Kızılırmak Projesi

  İçanadolunun en temel sorunu çölleşme ve su sorunudur.
  Kızılırmak boyunca elektrik üretimi için bir çok baraj vardır.

  Benim önerim: İçanadoluda elektrik üretimi için daha çok güneş enerjisine geçilsin ve Kızılırmağın suyu daha çok ırmak boyundaki toprakların sulanması için kullanısın.

  Yani Kızılırmağın suyu İçanadoluyu yeşilllendirmek için kullanılsın.
  Örneğin, Hirfanlı Barajı Havsannda tüm beldeyi içeren bir sulama tesisileri inşa edilsin.
  Bu, burada toprakların verimini arttırır ve büyük bir değer kazanmasına yol açar.

  Eğer bunun arkasına bir halk desteği alınırsa, ozaman devlet nezdinde de karşılık bulabilir.
  Siz ağlayın ki Size meme versinler misali.

  Eğer bu gerçek olursa, o zaman Erdoğan bile çıkıp Sizin yanınıza gelir.
  O gelince zaten amir-memur takımı da onun arkasından kopuşarak gelir :)


  Benden bu kadar
  Esen kalın

 • #396

  Erim Solmaz (Montag, 08 November 2021 13:18)

  Hirhanlı Kızılırmağa Övgü

  Facebook da Hirfanlı Kızılırmak diye bir sayfa var
  Resimler, sanki sanat içerisinde bir bulvar

  Kuzu bile daha yeni doğdu
  Usta ellerde o, masumiyete bir sembol oldu

  Şu dağlarda giden patika bir yoldu
  Ressamın elinde bir tablo oldu

  Şu kapidaki sadece bir koldu
  Tarihi anlamaya bir anahtar oldu

  Nasıl çalardı anan tırpanı ve yoğurdu
  Analar nice eserler doğurdu

  İş ve insan bir oldu
  Objektiflere düşen, bir sanat oldu

  Bak, bir ana gibi sarıyor insanı doğa
  Öylede yeşil ki, resimdeki boya

  Hirfanlının mavisi
  Karasenirin başı
  Seyreyle tabloda
  Yazı, güzü ve kışı

  Bilin ki arkadaşlar, bilin
  Bu ellerde nice genç beyinler yeşerecek
  Beyin gücü ve doğa bütünleşecek
  İnsan, bilgi ve edep ile kendinden daha üstünleşecek

  Ve inanın dostlar, inanın
  Bu topraklara bir gün
  Gökden bir yildiz düşecek

  Erim Solmaz
  Berlin, 01.12.2015

 • #395

  Erim Solmaz (Montag, 08 November 2021 05:00)

  Hirfanlı Doğa Tarih ve Kalkınma Derneğinin hedefleri:

  1. Hirfanlı ve Kırşehir havzasının coğrafi tarihini bilimsel olarak işlemek ve ortaya koymak. (dağların ve Kızıl ırmağın oluşumu vs. ) Bu konuda bilimsel seminerler düzenlemek.
  2. İç Anadolunun kavim tarihini bilimsel olarak ortaya koymak (Kaman Arkolojik Müzesisi). Bu konuda bilimsel seminerler düzenlemek.
  3. Kızılırmak Hirfanlı Barajının iki yakasındaki yerleşim yerlerinin tarihini ve kültürünü bilimsel olarak ortaya koymak.
  4. Tarımda kullanılan yanlış ve doğru ilaçlama konusunda köylüyü aydınlanmak. Bu konuda eğitim seminerleri düzenlemek.
  5. Tarım ve sulamada kooperatifciliği geliştirmek.
  6. Bu havzada tüm Baraj çeverisini kapsayan bir sulama ve alt yapı projesi için kampanyalar düzenlemek.
  7. Burada bilimsel ve sanatsal ürünleri pazarlayan bir Online-Pazarlama şirketi kurmak
  8. Heykel, fayans ve ve sanat eserleri pazaralayan bir iş yeri açmak (Online ve Offline)
  9. Tarım ürünlerini işleyen ve pazarlayan atölyö ve iş yerlerinin kurulmasını teşfik etmek
  10. Tüm bu işlerin, projelerin tanıtımı için bir HİRFANLI isimli gazete çıkarmak (ilk etapda Online)
  11. Bu projelerinin ve faliyetlerin tanıtan dergi, kitap ve makale çıkarmak.

 • #394

  Erim Solmaz (Sonntag, 07 November 2021 11:59)

  Birde son olarak Sizin takdirize şu bilgileri sunayım. Kendim Berlin Teknik üniversitesin de teknik ve ekonomi tarihi ile uğraştığım için biraz bilgim var çok fazla olmasada.
  İngiltere sanayileşirken kanalları, demir yollarını ve atölyeleri devlet değil şahıslar, yani halk kendi yapmıştır.
  Yiene Amerika'da telgraf tellerini, tren yollarını halk kendi döşemiştir.
  İşler ne zaman karmaşık hale gelmiş ve bir, ülke çapında plana gereksinim duyulumuş, devletler o zaman gelmiş işi üstlenmiştir.
  Bu Fransa ve Almanya'ya da öğle değildir.
  Bu iki devlet ilk önce geri kalmıştır.
  Bu iki devlet de, devlet halkdan hiç bir şey gelmediğini ve İngiltere'nin ve Amerika'nın başı alıp gitdiğini görmüş, o yüzden bir çok atalyöyü falan devletler kendi kurmak zorunda kalmıştır, ki halk görsün ve faliyete geçsin diye.
  Bu ülkerin sanayileşirme tarihi kabaca böyle başlamıştır.
  Çeşitli sebeplerden dolayı halkı ve devletleri faal olmayan ülkeler, Portekiz, İspanya vs. çok geç sanayileşmiştir. • #393

  Erim Solmaz (Samstag, 06 November 2021 17:48)

  Birde gelip çayınızı içme teklifi için tşk ederim.
  Ben şuan Berlin'de kalıyorum.
  Kardeşim Maksuni Köln çevresinde yaşıyor, yani Size yakın.
  Bahara falan o taraflara gelirsem kardeşim Maksuni ile gelir bir çayınızı içeriz.
  Yazın izinde de bunda şöyle veya böyle gelip bir Toklumenide görmek isterim.
  Bol selam ve iyi hafta sonları

 • #392

  Erim Solmaz (Samstag, 06 November 2021 09:08)

  Son öneri:
  Bu projeye taşıyıcı bir kurum olarak örneğin Hirfanlı Barajı etrafındaki tüm köy ve kasaba dernekleri bir araya gelip bir Hirfanlı adında bir çatı derneği kurula bilir.
  Ama buna tek bir dernek öncülük de edebilir.

 • #391

  Erim Solmaz (Samstag, 06 November 2021 08:56)

  Hirfanlı Gazetesi/Sitesin hedefleri:
  1. Hirfanlı Barajı çevresindeki yerleşim yerlerini tanıtmak.
  2. Buraya yönelik projeler sunmak ve üretmek.
  3. Gerçekleşe bilir projeleri gerçekleştimek.
  4. Nihai hedef: Hirfanlı Barajı çevresindeki tüm belediyelerin tek bir beledeyide birleşmesi ve buranın büyük şehir ilan edilmesi.
  5. Şehrin ismi (öneri): Hirfanlı

  Ne kadar yol alınırsa hedefe o kadar varılır.

 • #390

  Erim Solmaz (Samstag, 06 November 2021 08:22)

  Eğer böyle bir site/gazete/dernek artık Siz ne derseniz deyin çevre halkın desteğini alır ve güvenini kazanırsa bununla ne biçim bir güç oluşturacağını Siz düşünün.
  Sırf, Hirfanlı Barajı çevresindeki tüm yerleşim yerlerine hitap bir gazete olarak kalsa bile bir çok reklam alır ve kazanç elde eder.
  Çevre halkın desteğini de alan bir proje üreten ve gerçeklestiren bir kuruma/derneğe dönüşürse o zaman ortaya çıkacak yaptırım gücünü Siz düşünün.
  O zaman, Sizlerin amirlerinin ayağına gitmenize gerek yok, onlar Sizin ayağınıza gelir.
  Ama küçük başlansin. Hirfanlı Barajı ve çevresini tanıtan dernek desdekli bir internet sayfası açmak, ve hedefleri doğru koymak yeterli.
  Gerisi kendiliğinden gelir.
  Iyi hafta sonları.

 • #389

  Erim Solmaz (Samstag, 06 November 2021 06:09)

  Sayın Değirmenci,
  Size gerçekleşmesi hiç zor olmayan, ve hiç bir şekilde amire ve memura gerek olmayan bir proje sunuyorum, ki proje olursa bende büyük destek sunarım:
  Herşeye ilk adım olarak bir Hirfanlı isimli internet sayfası veya bir internet gazetesi kurula bilir.
  Bu sayfanın veya gazetenin temel amacı şunlar ola bilir:
  1. Hirfanlı Barajı çevresindeki, Barajın iki tarafındaki, yerleşim yerlerini ve gezilecek yerleri tanitmak.
  2. Buraya yönelik projelerler geliştirmek ve gerçekleştirmek.
  Böyle bir sayfayı örneğin Toklumen Derneği gibi bir dernek desdeklerse sayfa daha ciddi ve uzun ömürlü olur.
  Ben, bu sayfayı kuramam ama kurulursa yazı ve proje önerim ile her türlü desteğe hazırım.
  Sadece laf ve öneri ile değil aynı zamanda projelerin arkasında durarak da.
  Örneğin Cebirli köyü sayfası aracılığıyla kardeşim Maksuni Solmaz ve ben köyde bir şenlik düzenlenmesine, köye düğün vs için sandalye masa alınmasına, ve en son köye bir köy konağı yapılmasına büyük destek sağladık.
  Yani Siz Hirfanlı sayfasını açın veya internet gazetesini kurun arkası gelir.
  Aşağıdaki yazılarımda da gördüğünüz gibi denizde kum bende proje.

 • #388

  Erim Solmaz (Samstag, 06 November 2021 02:24)

  Sayın Değirmenci,
  yazıma cevabınızdan dolayı Size teşekkür ederim.
  Benim görüşüm, buranın kalkınması ve buralara yatırım gelmesi için Hirfanlı Barajınindaki beledeyilere, Savcılı, Toklumen, Evren vs. büyük görev düşüyor. Bunların kendi sınır ve ufuklarını aşıp burayı birleştirici projeler için uğraşması gerek. Örneğin tüm baraj çevresini içine alan bir sulama ve alt yapı projesi en temel bir proje olur.
  Ama malasef herkes kendi ufkunu kendi sınırı ile daraltıyor.
  Size buna en bariz bir örnek vereyim,
  Bundan 5-10 yıl önce bizim köylere asfalt döşendi.
  Bizim Köy Cebirli, Evren belediyesine, yan komşu köy Kiyevi,Koçhisar belediyesine bağlı.
  Evren belediyesi bizim köyün sınırına kadar asfalt döşemis. Koshisar belediyesi komşu köyün sınırına kadar asfalt döşemis. Iki köyün arasındaki yola kimse asfalt döşemis. Iki köyün arasındaki yolu toprak bırakmışlar. Belki bu şimdi öğle değildir, ama önemli değil.
  Bu, insanlarımızın ve belediyelerinin ne kadar dar beyin ve dar ufuklu olduğuna bariz bir örnek.
  Savcılı, Toklumen, Evren, Sarıyahşi vs belediyelerine çağrı yapalım. Bir araya gelin, burayı birleştiren ve buraların önünü açan projeler geliştirin. Siz ön ayak olun. Halkdan ve devletden yardım gelir ki buralar zaten Turuzim bölgesi ilan edilmiştir. Turizim bölgesi ilan edilmiş ama yöre halkının ve gezmeye gelenlerin çevreyi gezmeleri için Barajın üstünde her kese açık gemi turları yok.
  Yazın gidince karşıdan karşı tarafa bön bön bakıyoruz. Avrupa'da falan o kadar şehir ve ülke gördük. Ama tam karşımızda ki köy ve kasabaları görmek nedense bize nasip olmadı.
  Avupadan Atlantik okyanusunu aşıp Amerika'ya ulaşmak için uçak ve gemi turu var.
  Cebirliden Toklumene ulaşmak herhangi bir imkan yok, kayikcilar dışında.
  Birde Avrupa'dan Amerika'ya gemi turunu bırakın adamlar bundan tam iki yüz yıl önce Avrupa'dan Amerika'ya gemiler ile kablo dosediler.
  Onlardaki ufuk. Bizim belediyelerdeki ufuk.


  Saygılarımla

 • #387

  Degirmenci Ramazan (Donnerstag, 04 November 2021 15:00)

  Sayin Hemserilerim Doslararim, Son Zamanlarda Bir cogumuz Sevdiklerini Kaybetdi, Buradan siz Doslarimin Tekrar Acilarini paylasiyor Acilarinizin acilarimiz oldugun bildirmek istiyorum.

  Vefat eden Dostalarimiza, Amcalarimiza, Hallarimiza, Teyselerimize, dayilarimiza, abilerimze Allahdan Rahmet yakinlarina Bassagligi diliyorum

 • #386

  Degirmenci Ramazan (Donnerstag, 04 November 2021 14:51)

  Sayin Solmaz biraz önce dileklerinizi ve Projelerinizi okudum kendim Bu Dernegin baskanligini yapmaya Calisiyorum, öncelikle Sizleri Yaz tatilinde Toklumen Davet ediyorum gelin Cayimizi Icin Sohbetimizi yapalim, Evet Bizim Topraklarimiz degeri bilinmeyen önceligi verilmeyen ve Üvey evlat mudahalesi yapilan Topraklar, Neden Bende Sizin Düsüncelerinize benzer bu Düsünceleri Kirsehir, Valiligine, Belediyesine, özel Idareye iletdim, Ama Bir cogunun bunlari Hayal edecek Hayalleri yok, Bu Kizilirmak, Karasener, Alulez dagi Bos bir sekilde hic bir Projeye Dahil edilmeden öylesine duruyor. Yalnizca Türkülere ve Siirlere Konu olmakta yetiniyorlar.
  Umarim birgün ilmi acik Hayalleri Genis olan Yöneticilere kavusur bu Topraklar.

 • #385

  Oğulcan solmaz (Montag, 18 Oktober 2021 16:33)

  Sa

 • #384

  Erim Solmaz (Montag, 18 Oktober 2021 13:45)

  Öngörülemeyen Projeler:
  1. Karasenir dağının tepesinde büyük ihtimal Lidyalılar'dan kalma bir kara taş yigmasi vardır. Karasenir dağının tepesi düzdür. Buaraya tesisler kurup yamaç paraşütü için musaitdir, ki buraya gelip tek tük yamaç paraşütü yapan oluyor.
  2. Karasenir dağından Toklumen dağına bir teleferik kurulsa Hirfanlı Barajı binicilerin ayağı altenda kalır.
  3. Haftanın belirli günlerinde Çiftlik-Evren-Savcili-Toklumen arası gemi seferleri düzenlense insanların karşı tarafları gidip gezene olanağı doğar. Böyle bu olasılık olmadığı için kaç kez tatilde içinden geçti de gidip Toklumeni ve karşı tarafları bir göremedim. Bir kayıkçıya sordum, yüksek ücret istedi.
  4. En temel proje ise tüm Hirfanlıyi kapsayan bir sulama projesi ve tüm çevrenin altyapı ve so sorunun en modern sekllde çözülmesi.
  Benden bu kadar.

 • #383

  Erim Solmaz (Montag, 18 Oktober 2021 03:42)

  Somut: Evren-Sariyahsi-Savcili-Toklumen belediyeleri tüm diğer Hirfanlı Barajı etrafındaki köy ve beldeleri de içerisine alacak şekilde tek bir belediyede birleşe bilir.
  Bu, buranın bir büyük şehre dönüşmesine bir ön ayak olabilir.