Coğrafyanın En Güzel Yeri

Kırşehir il merkezine uzaklığı şuan 48 kilometredir. Şuan diyoruz; çünkü Kaman-Savcılı-Toklumen-Sevdiğin ve Kırşehir güzergahına gidişli gelişli otoban çalışması sürdürülmektedir.Bu otoban da bizleri Sıdıklı Büyükoba köyünden bağlanan Hirfanlı Baraj Gölü üzerine yapılan Sıdıklı Köprüsü'ne ulaştırarak Aksaray'a ve komşu illere ulaşımı kolaylaştıracaktır.

 

Arkasında Aliellez Dağı,önünde Hirfanlı Barajı ve karşısında Ankara'nın Evren ilçesi ve Ankara'nın Şereflikoçhisar ilçesine bağlı köyler bulunmaktadır.Ankara ile il sınırını Hirfanlı Baraj Gölü belirlemektedir.

 

Köyümüz toplamda üç mahalleden oluşmaktadır.Bu üç mahallede de su,elektrik.telefon hatlarında bir sıkıntı bulunmamaktadır.Kasabamız halkı genellikle tarım,hayvancılık ve konumunda elverişliliği ile balıkçılık ile uğraşmaktadır.

 

Kasabamızda 1997 yılına kadar iki ilkokul ve bir de ortaokul eğitim-öğretim hizmetlerini sürdürmekte iken, 1997 yılında zorunlu eğitimin 8 yıla çıkmasıyla birlikte bu üç okul birleşerek bir çatı altında toplanarak “Toklumen İlköğretim Okulu” adını almıştır. İlk üç sınıf eski Namık Kemal İlkokulu binasında eğitim etkinliğini sürdürürken, diğer beş sınıf eski ortaokul binasında eğitim sürdürülmekteydi. Tüm binaların yetersiz olması sınıfların bir araya toplanmasına engel teşkil etmekteydi.Nitekim hepsi önceki cümlede de belirttiğimiz gibi Kayalıbel Mahallesi'nde Toklumen İlköğretim Okulu çatısı altında toplandı.

Okul dışında; bir sağlık ocağı, bir cenaze ve benzeri işlerin toplanmasına ait köy odası, bir kalkınma kooperatifi, üç cami, bir kıraathane, bir şarap fabrikası, bir sulama kooperatifi, dört çocuk parkı, iki piknik alanı  bulunmaktadır.